Něaký text

--Klik(look at my new blog):


.
Tento blog je trvale pozastaven.Mazat jej nebudu,byla by to škoda.Dále bude sloužit jako "zkoušeč" mích dessu,možná ojediněle něaký článek..děkju za vaše návštěvy a komentáře .


Co je to drak?

26. června 2010 v 14:18 |  Draci
Draci
každý určitě zná draky, nejen tu papírovou hračku, ale i mytologického či pohádkového tvora, který pronikl i do běžné řeči ve frázích (např. je do práce jako drak, je to na draka). Draci ale nejsou jenom ty oheň dštící obludy z pohádek, které jedly mladé panny (nejlépe královského rodu) a které je třeba co nejrychleji zlikvidovat (nejlépe chrabrým rytířem). Na dračí problematiku se podíváme blíže, tedy od začátku:
Co je to drak???

Drak je obecně mytologické stvoření, které má mnohdy magické nebo duchovní vlastnosti.Obecně lze draky charakterizovat jako obrovské a silné tvory vycházející z plazů nebo hadů (slovo drak-anglicky dragon, německy drache, latinsky draco - pochází z řeckého drakón což znamená had obrovské velikosti. Někdy jsou v textech tyto významy zaměnitelné) .Představy a pojetí draků se u různých kultur liší co se týče vzhledu,vlastností i schopností.
Vzhled
Vzhled draků obvykle vychází z hada nebo jiného plaza a různých dalších zvířat.Podoby draků jsou velmi rozmanité a v porůběhu dějin provcházely mnoha proměnami.
Někteří draci mají jednu i více hlav- nejvyšší počet hlav měl nejspíše Ládón (stohlavý drak z řecké mytologie, strážce zlatých jablek v zahradě Hesperidek) oproti tomu orientální(čínští a japonští) draci bývají obvykle jednohlaví.
Odlišné jsou u draků také počty končetin- mohli mít nohy dvě, čtyři, nebo více či být dokonce beznozí (u těchto je zřejmá spřízněnost s hady). Tělo má drak pokryté nejčastěji šupinami, někdy také peřím nebo zřídka srstí (např. v Číně, ale i tam je to spíše vyjímka)
Vlastnosti a schopnosti
Draci chrlili a vydechovali oheň a někdy i jed. Mohli v některých případech létat, zpravidla pomocí netopýřích křídel (nejčastěji v evropské mytologii), z různých bestiářů a bájí je ale známo značné množství draků, kteří křídla neměli (například čínští draci)
Většina lidí si pod pojmem drak vybaví hloupé a zlé zvíře (nejčastěji je drak zabit jako temný element a jeho zabití symbolizuje vítězství světla a dobra). Tato představa však není zcela pravdivá, mnozí draci byli posvátní a zabití se tvrdě trestalo.
Draci často mají hlavní duchovní význam v různých náboženstvích a kulturách po celém světě. V mnoha východoasijských kulturách byli draci (a někde stále jsou) uctíváni jako zosobnění sil přírody a vesmíru, bývali moudří a dlouhověcí.
Běžné byly u draků určité magické a napřirozené schopnosti , často jsou spojováni s děšti, studnami a řekami. U některých kultur také byli schopni mluvit lidskou řečí.
Stravovací návyky
U jednotlivých draků se různí, existují draci býložravci, ale převážná většina draků je masožravá a někteří i výhradně lidožraví.

Draci dech.jpg
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 IPaulie IPaulie | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 20:46 | Reagovat

Hezký článek:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama