Něaký text

--Klik(look at my new blog):


.
Tento blog je trvale pozastaven.Mazat jej nebudu,byla by to škoda.Dále bude sloužit jako "zkoušeč" mích dessu,možná ojediněle něaký článek..děkju za vaše návštěvy a komentáře .


Rozdělení draků,dle puvodu

19. července 2010 v 12:53
                                       


Pokusím se vám představit nejznámější dračí druhy spíše z pohledu mytologie.
Je těžké jednotlivé draky někam zařadit, pro zjednodušení používám osvědčené zařazení Draci evropští, Draci orientální a Dračí stvůry (ty sem možná tak uplně nepatří ale i tak jsem je sem dala).

Evropští draci

Fantasy - fantasy wallpaper
Evropší draci (tzv. západního typu) mívají obvykle čtyři končetiny, dlouhý krk i ocas, celé tělo pokryté šupinami (vyjímečně peřím),mají křídla podobná netopýřím, na hlavě mohou mít rohy a na zádech kostěný "hřeben", obvykle mají jednu hlavu. Tento vzhled však není podmínkou, vyskytuje se mnoho odlišností podle daného národa z jehož mytologie pochází, např.:
Slovanští draci- vyznačují se tím že mají více hlav(v pohádkách často nějaký magický počet hlav-7,9,12,…),chrlí oheň a nechávají za sebou ohnivé stopy za letu. Často jim byla dávána Turecká jména jako symbol konfliktu mezi Slovany a Turky.
Skandinávsko-germánský drak -mohutný okřídlený nebo bezkřídlý had se dvěma nebo žádnými končetinami. Požírají dobytek a přinášejí nákazu ale na druhou stranu jejich spatření má přinést štěstí.V mytologii těchto zemí se také vyskytoval lindworm-bezkřídlý drak který měl puze dva zadní nohy nebo byl úplně bez končetin.
Wywern-okřídlený dvounohý drak, v heraldice je zobrazován jako drak se dvěma nohama, netopýřími křídly a ocasem podobným ocasu štíra. Někdy se mu také říká saň (tak se také v různých bestiářích nazývá dračí samice, v jiných je to samostatný druh dvounohého draka).
Zvláštním druhem byl také Lindworm.Lindworm byl had s dračí hlavou nebo mohl mít pár zadních noh, hadovité tělo a hlavu podobnou dračí.


Orientální (východní) draci


Orientální (východní) draci se od evropských draků (tzv. západního typu) liší v mnoha směrech. Čínští a japonští draci jsou obvykle vlídní a schovívaví k lidem, jsou také symbolem štěstí. Bývají dobrotiví a jsou buď posly a služebníky bohů nebo božstvy samotnými. Nejčastěji bývají spojování s děštěm(hlavně v Číně), řekami a jinými vodstvy.
Čínský drak má dlouhé hadovité tělo pokryté šupinami, "velbloudí" hlavu, antilopí růžky, čtyři tygří tlapy (se třemi, čtyřmi nebo pěti prsty) s orlími spáry, hladké břicho ("jako škeble"), na hlavě má hustou hřívu a na tlamě dlouhé vousy.
Zajímavostí je, že se orientální drak se líhne až po 3000 letech ze zářivého vejce a během života prodělá několik vývojových fází- prvních 500 let se podobá úhoři, ve věku 1000 let dostane dračí hlavu. Když uplyně dalších 500 let, narostou drakovi končetiny a teprve vypadá tak, jak nejčastěji známe čínské draky. Ve věku 3000 let čínskému drakovi narostou křídla- okřídlený drak je podle v čínské mytologie velmi vzácný.
Dokud čínskému drakovi nenarostou křídla může létat a "proplouvat" vzduchem vlnivými pohyby a to díky kulaté "dračí perle". Dračí perla (podobá se normálním perlám) je zdroj síly a drak ji nosí pod jazykem nebo zasazenou v čele či dolní čelisti (existuje pověst kdy se šlověk po spolknutí dračí perly změnil ve draka).
Jedna z čínských hierarchií dělí draky do čtyř skupin:
-Nebeští draci (tchien-lung) - střeží zemi bohů a slouží jim.
-Draci duchové (šen-lung) - mají schopnost vyvolat déšť a vítr.
-Pozemští draci (ti-lung) - žijí v mořích a řekách.
-Draci strážci pokladů (fu-cchang-lung) - hlídají poklady.
-Dalším typem je tzv. čínský císařský drak, odlišoval se tím, že měl pět prstů na končetinách (běžně měl orientální drak prsty čtyři) a používal se ve staré Číně jako symbol císařů a moci. Zneužití tohoto symbolu se trestalo smrtí.

                             
Japonští draci jsou velmi podobní čínským, mají na končetinách čtyři prsty a nebývají tak často spojováni s vodou a deštěm. Za života procházejí podobnými proměnami jako draci čínští.
Korejští draci jsou tří druhů- horský drak, beznohý mořský (často přirovnávaný k mořskému hadu) a nebeský drak (v podstatě stejný jako čínský).
Vietnamští draci jsou zobrazováníi se silně zvlněným tělem, které tvoří 12 obloučků, což symbolizuje 12 měsíců v roce. Má podlouhlou hlavu, hřívu, hustý vous, nápadné oči ale žádné rohy a po celém se táhnoucí hřbetě ploutev
Dračí stvůry
V mytologii se dále vyskytují různé obludy které se někdy nazývají dračí stvůry. Tito tvorové mají některé vlastnosti přisuzované drakům nebo jsou jim podobné, např:
Bazilišek(baziliskus)- nestvůrný had, líhne se údajně z hadího nebo kohoutího vejce vysezeného v úplné tmě. Je to ještěrovitá nebo hadovitá nestvůra, může zabít dotekem, pohledem a nebo hlasem. Podle jednoho popisu má bazilišek ropuší břicho, šest noh, kohoutí hřebínek, hadí ocas a oči samotného ďábla. V heraldice se bazilišek zobrazuje jako dráček s kohoutí hlavou
Amfisbena- tvor podobný draku, má dvě hlavy, z toho jednu na konci ocasu.
Zdroj:
Draci-Karl Shuker
Draci středověkého světa-Karel Koutský


http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon
http://cs.wikipedia.org/wiki/Drak


NĚKTERÉ OBRÁZKY V TÉTO RUBRICE JSOU POD AUTORSKÝM PRÁVEM(MÁM JE ZE SERVRU ,NA TENTO SERVR JE PŘISTUP POUZE A JEDINĚ KDYŽ JSI ČLENEM ONOHO SERVRU (DRAČÍ SVĚT))
PROTO KOPÍRUJ JEN ZE ZDROJEM ,JSOU POD AUTORSKYM PRAVEM!!!!!!!TREST ,POKUD ZKOPIRUJEŠ BEZ ZDROJE!!!!DÍKY ZA POCHOPENÍ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama